Ամեն ինչ նախապատրաստում են հայտարարություններով՝ օրինակ «նշաձողը իջեցնենք»-ը․ Կարեն Քոչարյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»-ը զրուցել է քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանի հետ: Քաղտեխնոլոգը վ ֆեյսբուքում հետևյալ գրառումն էր արել․ «10 օր առաջ, Դավոսում Քիսինջերը, խոսելով ռուս-ուկրաինական հակամարտության մասին, ասել էր, որ Ուկրաինայի համար իդեալական կարգավիճակը կլինի Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև ընկած չեզոք տարածքը և Ուկրաինան պետք է հաշտվի տարածքային զիջումների հետ: Այսօր փաստացի նույնը կրկնել է Բայդենը:
Նոր աշխարհակարգը սարերի ետևում չէ...»։
-Պարոն Քոչարյան, սովորաբար աշխարհաքաղաքական այս կարգի գլոբալ փոփոխություններին նախապատրաստու՞մ են նման հայտարարություններով, թե՞ սա այլ նպատակ ուներ։
-Ընդհանրապես նախապատրաստելը հենց բաց հայտարարությունների տեսքով էլ լինում է։ Ոնց որ, օրինակ, «նշաձողը իջեցնենք»-ը։ Ամեն ինչ, այո՛, նախապատրաստում են հայտարարություններով, բայց ոչ ուղղակի տեքստով։ Ուղղակի տեքստ ոչ մի տեղ էլ չի լինում։ Չեն ասում չէ՞ ՝ մենք նոր աշխարհակարգ ենք ստեղծում։ Քիսինջերը ասում է՝ ես դեռ 8 տարի առաջ էի ասել, որ Ուկրաինան պետք է լինի նեյտրալ տերիտորիա Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև։ Դավոսում նա այդ ամենը կրկնեց և ավելացրեց, որ Ուկրաինան պետք է հաշտվի տարածքային զիջումների հետ։ Մեծ հաշվով, երկու օր առաջ Բայդենը կրկնեց դա։
-Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հռետորաբանությունը արդյո՞ք այդ աշխարհակարգին նախապատրաստելու միտում ունի, թե՞ այն տարբերվում է։
-Զելենսկու հռետորաբանությունը, բնականաբար, պետք է տարբերվի, որովհետև նա առայժմ նաև ներքին լսարանի համար է խոսում։
-Ըստ ձեզ՝ այս նոր աշխարհակարգի փոփոխություններին ո՞ր երկիրն ավելի պատրաստ չէ և փորձելու է դեմ գնալ տեղի ունեցողին։
-Ես չեմ կարող ասել բախումների կգնա թե ոչ, բայց առաջին հերթին պատրաստ չի Եվրոպան։ Միացյալ Եվրոպան պատրաստ չի դրան։
-Իսկ ուկրաինացի ժողովուրդը՞ ՝ արդյո՞ք Ուկրաինայի պարագայում սա չի ենթադրում իշխանափոխություն։
-Չեմ կարող ասել։ Հիմա, գիտե՞ք, աշխարհը լրիվ փոխվել է։ Այդ նույն հարցով ես կարող եմ հիմա ձեզ դիմել՝ այդ նույնը ենթադրվում էր Հայաստանում, բայց չեղավ չէ՞ իշխանափոխություն։ Հիմա աշխարհը դարձել է ահավոր ցինիկ, պրագմատիկ։ Հիմա ոչ մի գիծ չկա։ Մենք հանգել ենք մի կարգի, որտեղ մի բան ասում են, լրիվ այլ բան անում։ Իրականությունը ավելի շատ կապված է հենց արածի հետ, այլ ոչ թե ասածի։
-Արդյո՞ք այդ նոր աշխարհակագի ձևավորման ճանապարհին դերակատարում ունեն նաև ռուսական և ուկրաինական բանակները։
-Յուրաքանչյուր երկիր, որն ունի բանակ, ունի ազդեցություն այս կամ այն չափով։ Պատահակ չի չէ՞, որ Եվրոպան հասկացավ, որ ինքը բանակ չունի ու բանակ է ստեղծում։ Դա էլ նոր աշխարհակարգի պահանջներից ելնելով է արվում։ 100 մլրդ եվրոն Գերմանիայի կառավարությունը հենց այնպես չհաստատեց։
-Հայաստանի և Արցախի շուրջ տեղի ունեցողը պե՞տք է համատեղել այս գործընթացների հետ։ Օրինակ՝ ընդդիմության այս երկարատև ակցիաները։
-Այն, որ դա նույն պրոցեսի շարունակությունն է, ես անգամ չեմ էլ կասկածում։ Բայց երբ ասում ենք նոր աշխարհակարգ, մենք չենք ասում, որ արդեն դա գծված է և կանոնները կան այդ աշխարհակարգի։ Այդ աշխարհակարգը նոր ստեղծվում է, ինքը նոր-նոր ծնվում է։

Всё подготавливают заявлениями, например «снизим планку»: Карен Кочарян
Поддержи А1+!«А1+» побеседовал с политтехнологом Кареном Кочаряном. Политтехнолог недавно сделал следующую запись в фейсбуке: «10 дней назад, в Давосе Киссинджер, говоря о российско-украинском конфликте, сказал, что идеальным статусом для Украины станет нейтральная территория между Европой и Россией, и что Украина должна смириться с территориальными уступками. Сегодня фактически то же самое повторил Байден.
Новый мировой порядок не за горами…».
- Господин Кочарян, обычно к такого рода глобальным геополитическим изменениям подготавливают подобными заявлениями или это преследовало другую цель?
-В целом, подготовка как раз и бывает в виде открытых заявлений. Таких как, к примеру, «снизим планку». Всё, да, подготавливают заявлениями, но не прямым текстом. Прямого текста нигде не бывает. Не говорят же: мы создаём новый мировой порядок. Киссинджер говорит: я ещё 8 лет назад говорил, что Украина должна быть нейтральной территорией между Европой и Россией. В Давосе он всё это повторил и добавил, что Украина должна смириться с территориальными уступками. По большому счёту, два дня назад Байден это повторил.
-Риторика президента Украины Зеленского нацелена на подготовку к этому мировому порядку или она отличается?
- Риторика Зеленского, разумеется, должна отличаться, так как он пока говорит и для внутренней аудитории.
- Как по-вашему, какая страна больше всего не готова к этим новым изменениям миропорядка и попытается выступить против происходящего?
- Я не могу сказать, пойдёт на столкновения или нет, но в первую очередь не готова Европа. Объединённая Европа к этому не готова.
- А украинский народ? Не предполагает ли это в случае с Украиной смены власти?
- Не могу сказать. Сейчас, знаете, мир полностью изменился. С тем же вопросом я могу теперь обратиться к вам: то же самое предполагалось в Армении, но ведь не случилось смены власти? Сейчас мир стал ужасно циничным, прагматичным. Сейчас нет никаких линий. Мы пришли к такому порядку, где одно говорят, совершенно другое делают. Действительность больше связано с тем, что сделано, а не сказано.
- Играют ли российская и украинская армии роль на пути формирования этого нового миропорядка?
- Каждая страна, у которой есть армия, в той или иной мере оказывает влияние. Не случайно же Европа поняла, что у неё нет армии и она создаёт армию. Это также делается исходя из требований нового мирового порядка. Правительство Германии утвердило 100 млрд евро не просто так.
- Нужно ли связывать происходящее вокруг Армении и Арцаха с этими процессами? К примеру, эти продолжительные акции оппозиции.
- Да, это продолжение того же процесса, я даже не сомневаюсь. Но когда говорим новый миропорядок, мы не говорим, что он уже начертан и есть правила этого миропорядка. Этот мировой порядок только создаётся, он только сейчас зарождается.