Սամվել Բաբայանը հոդված է տարածել
Հիմք ընդունելով Հարավային Կովկասում և նրա շուրջը ձևավորված աշխարհաքաղաքական թնջուկն ու այդ համատեքստում Հայաստանի առանցքային դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել «Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում» վերտառությամբ հոդվածաշարով։
Հոդվածաշարի երեք մասերում Սամվել Բաբայանը վերլուծում է Հայաստանի Հանրապետության դիրքավորման երեք հնարավորություններն ու դրանցից յուրաքանչյուրի հավանական հետևանքները Հայաստանի և Հարավային Կովկասով շահագրգիռ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների համար։
Հոդվածաշարի առաջին՝ «Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում․ արևմտյան վեկտոր» մասը
Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում
Արևմուտք - Ռուսաստան դիմակայության և դրա արդյունքում մեկնարկած աշխարհաքաղաքական ճարտարապետության վերաձևավորման գործընթացների համակողմանի դիտարկումը հանգեցնում է եզրակացության, որ այն մի կողմից Կենտրոնական Ասիայի/ թուրքալեզու երկրների և Հարավային Կովկասի լոգիստիկ ինտեգրման, մյուս կողմից՝ նույն սուբյեկտներին, համընդհանուր հետաքրքրությունների հիմքով, ռուսական ազդեցության տիրույթից դուրս բերելու հեռանկար է բացել։ Երկու դեպքում էլ, պայմանավորված աշխարհագրական դիրքով և քաղաքական-անվտանգային կողմնորոշմամբ, փաստացի «խոչընդոտ» է Հայաստանը՝ հատկապես Մեղրիի ենթակառուցվածքների ելակետով։
Այս համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության դիրքավորման պոտենցիալ հնարավորություններն երեքն են.
ՄԱՍ 1
Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում․ արևմտյան վեկտոր
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման պայմանավորվածությունների շրջանակում ՀՀ-ի իրավազորության ներքո պարզեցված ընթացակարգով Մեղրիի ճանապարհի բացում
Ադրբեջանն իր զարգացման ռազմավարությունը շաղկապել է թուրքալեզու երկրների տնտեսական, քաղաքական, ռազմական ինտեգրմամբ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային տարանցիկ հեռանկարին, որի ամենամեծ շահը բաժին է ընկնում Թուրքիային՝ լոգիստիկ և ռազմաարդյունաբերական գերտերություն դառնալու հեռանկարով։ Այս համատեքստում Արևմուտքի մոտեցումը սույն միավորմանը Հայաստանի և Վրաստանի անդամակցության խթանումն է՝ ի հակակշիռ Հարավային Կովկասում ու Կենտրոնական Ասիայում ռուսական ազդեցության։ Չինաստանն, իր հերթին, կրկին Ռուսաստանի շրջանցմամբ, նախատեսում է Կենտրոնական Ասիա - Կասպից ծով - Ադրբեջան - Հայաստան (Մեղրի) - Նախիջևան – Թուրքիա տարանցմամբ ելք ունենալ դեպի եվրոպական շուկա։
Մեղրիի ճանապարհի բացումը Իրանի «կարմիր գիծն է», քանի որ, Ադրբեջանը Մեղրիով Նախիջևանին ուղիղ կապվելու դեպքում, զրոյանում է Իրանի ազդեցությունը Նախիջևանի, ըստ այդմ՝ ամբողջ Ադրբեջանի վրա։ Այս համատեքստում ադրբեջանական կողմի՝ Իրանի տարածքով «Պլան Բ»-ի մասին հայտարարություններն ակնհայտ մանիպուլատիվ են, քանի որ 1989 թվականից ցայսօր Ադրբեջանը Նախիջևանին ոչ միայն կապվում, այլև մատակարարում է Իրանի տարածքով։ Այս առումով նկատենք, որ Հայաստանը կարող է և պետք է փոխշահավետ միջնորդություն դրսևորի եվրոպական երկրների և ԱՄՆ-ի միջև՝ համոզելու մեղմել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները, որպեսզի վերջինս իր հերթին վերանայի Մեղրիի ճանապարհի բացման նկատմամբ ունեցած դիրքորոշումը, քանի որ միաժամանակ Ռուսաստանի և Իրանի նկատմամբ մեկուսացման քաղաքականության դեպքում Արևմուտքը չի կարող բավարարել կապույտ վառելիքի պահանջարկը։
Իրանի դիրքորոշման վերանայումը միաժամանակ դեպի Եվրոպա գազամատակարարման այլընտրանքի հնարավորություն կստեղծի․ թուրքմենական և իրանական գազը կտարանցվի Հայաստան – Վրաստան – Սև ծով – Բուլղարիա խողովակաշարով՝ իբրև ռուսական գազի այլընտրանք (Թուրքմենստանի և Իրանի գազային ռեսուրսները միասին կազմում են գազի ուսումնասիրված պաշարների 30%-ը)։ Այս հարցում Չինաստանը կրկին շահագրգիռ կողմ է և ակնկալում է ցածր գնով այլընտրանքային գազամատակարարում ապահովել Ռուսաստանից, քանի որ վերջինս, պայմանավորված եվրոպական շուկայի կորստով, այլընտրանք չի ունենա։
Քանի որ Վրաստանը տարանցիկ երկիր է և իր բյուջեի զգալի մասը ձևավորվում է տրանզիտ վճարներից, Մեղրիի ճանապարհի բացումից առաջինը տուժելու է Վրաստանը։ Այս դեպքում Վրաստանը Հայաստանի նկատմամբ ակնհայտորեն վարելու է կոշտ քաղաքականություն և կրկնապատկելու է տրանզիտ վճարները՝ փոխհատուցելու հնարավոր տնտեսական կորուստները։ Սակայն, քանի որ թուրքմենական և իրանական գազը կտարանցվի Հայաստան – Վրաստան – Սև ծով – Բուլղարիա խողովակաշարով, սոցիալ-տնտեսական կորուստները կփոխհատուցվեն ապրիորի։
Ռուսական կողմից Հայաստանի նկատմամբ հարուցվելիք այս խոչընդոտների հաղթահարումը հնարավոր կարող է դառնալ Ադրբեջանի «միջնորդությամբ»։
Ադրբեջանը պետք է ապահովի գազամատակարարում դեպի Հայաստան նույն գներով, ինչ Ռուսաստանը։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը պետք է հնարավորություն ունենա անվտանգ բեռնափոխադրում և ուղևորափոխադրում իրականացնել Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստան և Կենտրոնական Ասիա։ Արցախցիների կոլեկտիվ վերադարձը ԼՂ Ադրբեջանի կազմում ինքնավարության կարգավիճակով այն լուծումն է, որ հնարավորություն կտա հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև ստեղծել փոխվստահության մթնոլորտ: Կամ էլ՝ Հայաստանը միջազգային հանրության հետ գործակցությամբ պետք է ԼՂ-ից բռնատեղահանված ժողովրդի հիմնախնդիրները հասցեագրի այնքան հիմնարար, որպեսզի հետագայում այլ ուժեր ԼՂ-ի բնակչությանը չկարողանան օգտագործել աշխարհաքաղաքական նպատակներով։
Թուրքիան իր հերթին պետք է վերաբացի ՀՀ-ի հետ ցամաքային սահմանն ու ապահովի իր տարածքով անխոչընդոտ ցամաքային, օդային, ծովային ուղևորափոխադրումներ և բեռնափոխադրումներ։
Հավաքական Արևմուտքը, այս ամենին զուգահեռ, պետք է որոշումներ կայացնի ՀՀ-ի արտաքին պարտքի կապակցությամբ՝ զրոյացնելով սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով միջազգային կազմակերպություններից և օտարերկրյա պետություններից ստացված վարկերը։ Հայաստանն, այսպիսով, հնարավորություն կստանա արտաքին պարտքի մարմանն ուղղված ֆինանսական միջոցներն ուղղելու սահմանապահությանը՝ սահուն կերպով հրաժարվելով ռուսական սահմանապահ օժանդակությունից, քանի որ այլևս ի վիճակի կլինի ինքնուրույն իրականացնել սեփական սահմանների պահպանությունն ու պաշտպանությունը։
Թուրքալեզու ժողովուրդների լոգիստիկ, տնտեսական ինտեգրումը թույլ կտա Հարավային Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի 85 միլիոնանոց շուկան դուրս բերել Ռուսաստանի ազդեցությունից։ Սա, իր հերթին, փափուկ հիմքեր կձևավորի, որպեսզի ապագայում Հայաստանն ու Վրաստանն անդամակցեն Եվրոպական Միությանը։ Թուրքական տնտեսական միության ստեղծմանը կհաջորդի Ադրբեջանի անթաքույց պայքարը Իրանում բնակվող 25 միլիոն թուրքալեզու ժողովուրդների ներգրավման համար, որին կաջակցեն Թուրքիան ու այլ թուրքալեզու երկրներ։ Արդյունքում այլևս հիմքեր կստեղծվեն ռուսական և իրանական պետականությունների խարխլման համար՝ որպես թուրքալեզու երկրների ինտեգրման հետևանք և վերջնանպատակ։

458599512_921093370061423_3439878478727482116_n
Объективное изучение противостояния между коллективным Западом и Россией и последовавшего за этим процессов перекройки геополитической архитектуры наводит на вывод, что этот конфликт позволяет с одной стороны логистическую интеграцию Центральной Азии/тюркоязычных стран и Южного Кавказа, а с другой стороны – открывает перспективу вывода этих же субъектов из-под сферы влияния России, на основе их общих интересов. В обоих случаях в силу своего геоположения и политической ориентированности на безопасность, Армения фактически становится «препятствием», особенно с отправной точкой инфраструктур Мегри.
В этом контексте существуют три потенциальных варианта позиционирования Республики Армения.
ЧАСТЬ 1
Потенциал позиционирования Армении в контексте геополитических процессов: западный вектор
Открытие дороги Мегри в упрощенном порядке под юрисдикцией Республики Армения в рамках договоренностей по разблокировке региональной инфраструктуры.
Азербайджан связал свою стратегию развития с экономической, политической и военной интеграцией тюркоязычных стран, с региональной и внерегиональной транзитной перспективой, наибольшую выгоду от которой получает Турция, с перспективой стать логистической и военно-промышленной сверхдержавой. В этом контексте подход Запада к этому союзу заключается в содействии членству Армении и Грузии в качестве противовеса российскому влиянию на Южном Кавказе и в Центральной Азии. Китай, в свою очередь, опять-таки в обход России, планирует получить доступ к европейскому рынку через транзит Центральная Азия - Каспийское море - Азербайджан - Армения (Мегри) - Нахичевань - Турция.
Открытие Мегринской дороги является «красной линией» Ирана, поскольку, в случае прямой связи Азербайджана с Нахичеваном через Мегри, влияние Ирана на Нахиджеван, а значит и на весь Азербайджан, будет сведено к нулю. В этом контексте заявления азербайджанской стороны о «Плане Б» через территорию Ирана являются явно манипулятивными, поскольку с 1989 года и по сегодняшний день Азербайджан не только связь с Нахичеванью осуществляет через территорию Ирана, но и все снабжение Нахичевани. В этой связи следует отметить, что Армения может и должна проявить взаимовыгодное посредничество между европейскими странам и США, убеждая их ослабить санкции против Ирана, чтобы последний, в свою очередь, пересмотрел собственную позицию по открытию Мегринской дороги, поскольку Запад не сможет покрыть свои потребности в голубом топливе при одновременной политике изоляции по отношению и к России, и к Ирану.
Пересмотр позиции Ирана создаст возможность альтернативных поставок газа в Европу: туркменский и иранский газ будут транспортироваться по трубопроводу Армения-Грузия-Черное море-Болгария как альтернатива российскому газу (газовые ресурсы Туркменистана и Ирана вместе составляют 30% подтвержденных запасов газа). В этом вопросе Китай снова является заинтересованной стороной и рассчитывает обеспечить альтернативные поставки газа из России по низкой цене, поскольку у последней из-за потери европейского рынка альтернативы не будет.
Поскольку Грузия является транзитной страной и значительная часть ее бюджета формируется за счет транзитных сборов, она первой пострадает от открытия Мегринской дороги. В этом случае Грузия, очевидно, проведет жесткую политику в отношении Армении и удвоит плату за транзит, чтобы компенсировать возможные экономические потери. Однако поскольку туркменский и иранский газ будет транспортироваться по трубопроводу Армения-Грузия-Черное море-Болгария, социально-экономические потери будут компенсированы априори.
Преодоление этих препятствий, которые Россия синицирует против Армении, может быть возможно при «посредничестве» Азербайджана.
Азербайджан, в частности, должен обеспечить поставки газа в Армению по тем же ценам, что и Россия. Также Армения должна иметь возможность осуществлять безопасные грузовые и пассажирские перевозки через территорию Азербайджана в Россию и Среднюю Азию. Коллективное возвращение народа Арцаха в НК со статусом автономии в составе Азербайджана является решением, которое позволит создать атмосферу взаимодоверия между армянским и азербайджанским народами. Либо Армения, в сотрудничестве с международным сообществом, должна решить проблемы насильственно перемещенных лиц из НК настолько фундаментально, чтобы в будущем другие силы не могли использовать население НК в геополитических целях.
Турция, в свою очередь, должна открыть границу с Арменией и обеспечить беспрепятственные наземные, воздушные, морские пассажирские и грузовые перевозки и, соответственно, торговый оборот через свою территорию.
Коллективный Запад параллельно всему этому должен принимать решения относительно внешнего долга РА, обнуляя полученные от международных организаций и зарубежных стран кредиты в целях реализации социально-экономических программ. Таким образом, Армения получит возможность перенаправить финансовые ресурсы (выделенные на погашение внешнего долга) на формирование собственной пограничной службы, что позволит отказаться от услуг российских пограничников.
Логистическая и экономическая интеграция тюркоязычных народов позволит вывести рынок Южного Кавказа и Центральной Азии с населением 85 миллионов человек из-под влияния России․ Это, в свою очередь, сформирует мягкие аргументы для последующего вступления Армении и Грузии в Евросоюз. За созданием турецкого экономического союза последует открытая борьба Азербайджана за присоединение с 25 миллионов этнических азербайджанцев, проживающих в Иране, что поддержат Турция и другие тюркоязычные страны. В результате будут созданы серьезные предпосылки для подрыва российской и иранской государственности, что является конечной целью интеграции тюркоязычных стран.