Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում քննարկվել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը:
Պատասխանատուները զեկուցել են ռազմավարական պլանավորման և քաղաքականության մշակման, ծառայությունների մատուցման, ինստիտուցիոնալ արդիականացման, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, մասնակցային կառավարման և ռազմավարական հաղորդակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը զեկուցել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության 2023-2025թթ. ճանապարհային քարտեզի համաձայն՝ ռազմավարական պլանավորման համակարգի բարելավման և հանրությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման ընթացքը: Այս համատեքստում, ընդգծվել է Հայաստանի ծառայությունների ազգային թվային հարթակի գործարկումը, ծառայությունների թվային ճարտարապետության իրավական հիմքերի սահմանումը, անձի էլեկտրոնային նույնականացման և ստորագրության միասնական մեխանիզմի ամբողջական գործարկումը: Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև պետության հիմնական ռազմավարությունների բաղադրիչներին, ռազմավարությունների մշակման և հաստատման աշխատանքներին:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն իր հերթին ներկայացրել է մանրամասներ ինստիտուցիոնալ արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքների, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, վերոնշյալ ուղղությունների հետ կապված հիմնական խնդիրների, ինչպես նաև առաջիկա անելիքների մասին: Փոխվարչապետն ընդգծել է գործառույթներից բխող պահանջներին առկա մարդկային ռեսուրսների որակավորման համապատասխանեցման, աշխատանքն ըստ արդյունքի գնահատման, պահանջվող մարդկային ռեսուրսների լրացման ճկուն կարգավորումների և մրցակցային վարձատրության անհրաժեշտությունը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունը ներկայացրել է մասնակցային կառավարման և ռազմավարական հաղորդակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Ընդգծվել է, որ իրականացվել է իրավիճակի խորքային վերլուծություն, աշխատանքներ են տարվել ռազմավարական հաղորդակցության մոդելի ու անցումային փուլի, ինչպես նաև ռազմավարական հաղորդակցության հաղորդակարգերի մշակման և ներդրման ուղղությամբ: Առաջիկա անելիքների շարքում անդրադարձ է կատարվել ռազմավարական հաղորդակցության և մասնակցային կառավարմանն ուղղված նախատեսվող միջոցառումներին, այդ թվում՝ ռազմավարական հաղորդակցության անցումային պլանի ներդրմանը, պետական կառավարման համակարգի ծառայողների կարողությունների զարգացմանը, ռազմավարական հաղորդակցության թվայնացմանը, մասնակցային կառավարման ձևերի ուղեցույցերի մշակմանը, թվային հարթակների լավարկմանը:
Ներկայացված զեկույցների հիման վրա ծավալվել է քննարկում, հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները:
Ամփոփելով՝ վարչապետը հանձնարարականներ է տվել առաջնահերթ անելիքների, այդ թվում՝ թվայնացման, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ արդյունավետության բարձրացման և մարդկային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքների վերաբերյալ:

Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось обсуждение хода реформ в сфере общественного управления.
Ответственные лица доложили о работах по следующим направлениям: стратегическое планирование и разработка политики, предоставление услуг, институциональная модернизация, управление человеческими ресурсами, партисипативное управление и стратегические коммуникации.
Вице-премьер Мгер Григорян доложил о прогрессе в улучшении системы стратегического планирования и повышении качества предоставляемых услуг в соответствии с дорожной картой реформ в сфере общественного управления на 2023-2025 годы. В этом контексте была подчеркнута важность запуска Национальной цифровой платформы услуг Армении, установления правовых основ для цифровой архитектуры услуг и полноценного запуска единого механизма электронной идентификации и подписи. Мгер Григорян коснулся также компонентов ключевых государственных стратегий, процесса разработки и утверждения стратегий.
Вице-премьер Тигран Хачатрян представил детали работы по повышению институциональной эффективности, управлению человеческими ресурсами, обозначил основные проблемы по вышеуказанным направлениям и предстоящие задачи. Вице-премьер подчеркнул необходимость соответствия квалификации кадров функциональным требованиям, оценки работы на основе результатов, внедрения гибких механизмов для восполнения кадровых потребностей и обеспечения конкурентоспособной оплаты труда.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян представил проделанную в области партисипативного управления и стратегических коммуникаций работу. Было подчеркнуто, что проведен глубокий анализ ситуации, проведена работа по разработке и внедрению модели стратегических коммуникаций и переходного этапа, а также программ стратегических коммуникаций. В числе предстоящих задач были затронуты запланированные мероприятия, направленные на стратегическую коммуникацию и партисипативное управление, в том числе внедрение плана перехода к стратегической коммуникации, развитие потенциала сотрудников системы государственного управления, цифровизация стратегической коммуникации, разработка инструкций по партисипативным формам управления, совершенствование цифровых платформ.
Вокруг представленных докладов состоялось обсуждение, участники встречи представили свои замечания и предложения.
Подводя итоги, премьер-министр дал поручения по приоритетным задачам, в том числе по работам в области цифровизации, а также повышения институциональной эффективности и управления человеческими ресурсами.