Առաջարկում եմ ստեղծել ԱԺ քննիչ հանձնաժողով և լյուստրացիա անել, թե ինչու փակվեց «Ա1+»-ը․ Արա Ղազարյան (տեսանյութ)
«Այնպես է ստացվել, որ 17 տարի անց ողջ Հայաստանում մնացել է մեկ մարմին, որը կարծում է, թե «Ա1+»-ի հետ տեղի ունեցածը եղել է իրավաչափ։ Այդ մարմինը ՀՌԱՀ-ն է։ Ի զարմանս մեզ՝ որպես երրորդ կողմ ներգրավված ՀՌԱՀ-ից ստացանք պատասխան, որ ամեն ինչ եղել է օրենքի սահմաններում»,- ասաց «Ա1+»-ի փաստաբանական խմբի ղեկավար Արա Ղազարյանը՝ անդրադառնալով հեռուստաընկերության դատական հայցին։
Հիշեցնենք, որ «Ա1+»-ը անցած տարի դիմել էր դատարան՝ առոչինչ ճանաչելու նախկինում կայացված վարչական ակտերն ու որոշումները և վերականգնելու խախտված իրավունքները։ Վարչական դատարանն արդեն նշանակել է առաջին նիստի օրը՝ մարտի 13-ին։ Առայժմ հայտնի չէ երկրորդ կողմի՝ կառավարության դիրքորոշումը, ինչը միգուցե կհայտնեն դատական նիստերի ժամանակ։
Հիշեցնենք, «Ա1+»-ը եթերազրկվեց 2002թ․ապրիլի 2-ին, և այն ժամանակ անգամ հայտնի էր, որ հեռուստաընկերությանը եթերազրկեց նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ իր և իշխանության մասին ոչ հաճո մեկնաբանություններ լսելու համար։
«Նախկինում աներկբա հաստատված էր, որ գործադիրը միջամտել է դատական իշխանությանը, որպեսզի «Ա1+»-ը չվերադառնա եթեր։ Չեմ կարծում, որ հիմա կա այդ միջամտությունը։ Բայց երբ ՀՌԱՀ-ից նման պատասխան ես ստանում, արդեն մտածում ես՝ ինչ-որ բան փոխվե՞լ է, թե ոչ։ Դա խիստ տարօրինակ է, բա այս պաթոսը և ոգևորությունն ինչի՞ համար էին»,- զարմանում է փաստաբանը։
Իսկ հիմա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առնչություն ունի՞ ՀՌԱՀ-ի այդ պատասխանի հետ։ «Ն․Փաշինյանը կապ չունի այս գործընթացի հետ, կառավարությունը գուցե դատական գործընթացում հայտնի դիրքորոշումը։ Հուսով ենք՝ նման խիստ լեգիստական դիրքորոշում չի ունենա»,- ասում է Ա․Ղազարյանը։
Փաստաբանն Ազգային ժողովին առաջարկում է քննիչ հանձնաժողով ստեղծել, և որպես մարդու իրավունքների խախտման խորհրդանիշ՝ ուսումնասիրել «Ա1+»-ի գործը և լյուստրացիա անել, թե ինչու փակվեց հեռուստաընկերությունը։ «Գուցե պետք է այս իշխանությունները քաղաքական գնահատական տան, գուցե պետք է լյուստրացիա անել և ի վերջո պարզել, թե «Ա1+»-ը ինչպես զրկվեց եթերից։ Եվ դա կլինի անցումային արդարադատության կետերից մեկը։ Եկեք Հոկտեմբերի 27-ը դնենք մի կողմ և ուսումնասիրենք «Ա1+»-ի գործը, թե ինչ է եղել կուլիսների հետևում, ով ինչ որոշում է կայացրել։ Դա դատարանի համար կարող է լինել նոր երևան եկած հանգամանք։ Դրա համար մեծ ռեսուրսներ պետք չէ, Հոկտեմբերի 27-ի համար մեծ ռեսուրսներ են պետք, Ա1-ի դեպքում մի քանի դերակատարներ են եղել։ Մեզ պետք է, որ Հայաստանում լինի առնվազն մեկ դատական ակտ այն մասին, որ «Ա1+»-ի իրավունքները խախտվել են։ Նաև ճիշտ կլիներ, որ քաղաքական գնահատական տրվեր, թե ինչու է փակվել»,- եզրափակում է փաստաբանը։
Ա․Ղազարյանն անդրադարձավ նաև ապրիլի 5-ին նշանակված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին և ասաց, թե քաղաքական դրդապատճառներով դատավորին աշխատանքից հեռացնելը չի կարող օբյեկտիվ լինել, դա պետք է լինի իրավական գործընթաց։ «Ես հարգում եմ քաղաքական օրակարգը, որ նոր իշխանությունները հավատարմորեն ուզում են  հասնել իրենց քաղաքական նպատակներին։ Դա ժողովրդավար կառավարման կարևոր գաղափարներից է, բայց ԵԽ համակարգում ժողովրդավարական կառավարումը նշանակում է արդար ընտրություններով գալ իշխանության և կառավարել մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության սահմաններում։ ՄԻԵԴ-ը, Վենետիկի հանձնաժողովը, ԵԽԽՎ-ն բազմիցս շեշտել են այս եռամիասնությունը»,- բացատրում է նա։
Ամեն դեպքում եվրոպական այդ կառույցներն ի՞նչ վերաբերմունք կհնչեցնեն սահմանադրական փոփոխությունների նկատմամբ։ «Կհնչի որոշակի քննադատություն, բայց կաշխատեն կոմպրոմիսային տարբերակով, ինչպես նախկինում է եղել։ Քննադատություն կլինի, ԵԽԽՎ օրակարգում գուցե ՀՀ ՍԴ դատավորների հարցը դրվի, բայց արդյոք մեր քաղաքական ռեսուրսները կբավարարե՞ն այդ քննադատությունները մեղմելու համար։ Վստահ եմ՝ այնտեղ արդեն աշխատանքներ տարվում են»,- ասում է նա։

НКТР согласна с Григором Амаляном: революционное воодушевление и пафос были зря? (видео)
Поддержи А1+!«Так получилось, что через 17 лет во всей Армении остался один орган, который думает, что происшедшее с «А1+» было закономерным. Этот орган – НКТР. На удивление нам, мы получили ответ от привлеченной в качестве третьей стороны НКТР, что все было в рамках закона», - сказал руководитель адвокатской группы «А1+» Ара Казарян, обратившись к судебному иску телекомпании.
Напомним, что «А1+» в прошлом году обратился в суд, чтобы признать недействительными вынесенные административные акты и решения и восстановить нарушенные права. Административный суд уже назначил день первого заседания – 13 марта. Пока неизвестна позиция второй стороны – правительства, которую, возможно, сообщат во время судебных заседаний.
Напомним, что «А1+» лишился эфира 2-го апреля 2002 г., и тогда даже было известно, что телекомпанию лишил эфира бывший президент Роберт Кочарян за то, что услышал неприятные комментарии о себе и своей власти.
«Ранее было безоговорочно подтверждено, что исполнительный орган вмешался в судебную власть, чтобы «А1+» не возвращался в эфир. Не думаю, что сейчас есть это вмешательство. Но когда получаешь подобный ответ от НКТР, уже думаешь: что-нибудь изменилось или нет? Это очень странно, а для чего были пафос и воодушевление?» - удивляется адвокат.
А теперь премьер-министр Никол Пашинян имеет отношение к этому ответу НКТР? «Н. Пашинян не имеет отношения к этому процессу, возможно, правительство заявит свою позицию во время судебного процесса. Надеемся, не будет иметь подобной строгой легистской позиции», - говорит А. Казарян.
Адвокат предлагает Национальному собранию создать следственную комиссию, и в качестве символа нарушения прав человека, изучить дело «А1+» и сделать люстрацию, почему закрылась телекомпания. «Возможно эти власти должны дать политическую оценку, возможно нужно сделать люстрацию и наконец выяснить, как «А1+» лишился эфира. И это будет одним из пунктов переходного правосудия. Давайте оставим в сторону 27-е Октября и изучим дело «А1+», что произошло за кулисами, кто какое принял решение. Это может быть для суда вновь возникшим обстоятельством. Для этого больших ресурсов не нужно, для 27-го Октября нужны большие ресурсы, в случае А1 было несколько акторов. Нам нужно, чтобы в Армении был хотя бы один судебный акт о том, что права «А1+» нарушены. Также было бы правильно, чтобы была дана политическая оценка, почему закрылось», - заключил адвокат.
А. Казарян также обратился к референдуму конституционных изменений, назначенному на 5-е апреля, и сказал, что увольнение судьи по политическим мотивам не может быть обьективным, это должен быть юридический процесс. «Я уважаю политическую повестку, что новые власти верно хотят достичь своих политических целей. Это – одна из важных идей демократического правления, но демократическое правление в системе СЕ означает прийти к власти справедливыми выборами и править в рамках верховенства прав человека и закона. ЕСПЧ, Венецианская комиссия, ПАСЕ неоднократно подчеркивали это триединство», - поясняет он.
В этом случае, эти европейские институты какое отношение озвучат по отношению к конституционным реформам? «Прозвучит некоторая критика, но будут работать по компромиссному варианту, как было раньше. Будет критика, на повестке ПАСЕ может быть поставлен вопрос судей КС РА, но хватит ли наших политических ресурсов, чтобы смягчить эту критику? Уверен: там уже ведутся работы», - говорит он.