Աշխարհի երեսին ապրող ցանկացած մահկանացու վնասներ է կրելու. Րաֆֆի Մխչյան
- Պարոն Մխչյան, նոր կորոնավիրուսի առաջացրած ճգնաժամն ի՞նչ ազդեցություն կունենա մեր երկրի արտահանող ընկերությունների վրա:
- Մենք ընդամենը երկու արտաքին ճանապարհ ունենք` Իրանով և Վրաստանով: Իրանը արտահանման համար շատ քիչ ենք օգտագործում: Հիմնական ելքը մնում են ցամաքի և երկաթգծի միջոցով Վրաստանի տարածքով դեպի Վերին Լարսի և Փոթիի սահմանակետերը: Կառավարության գործողություններով չէ ամեն ինչ պայմանավորված, սա ֆորշ-մաժոր է, սրա ժամանակ ոչ մեկը ոչ մեկին չի կարող մեղադրել: Ես 51 տարեկան եմ, ծնվել մեծացել եմ Լիբանանում, որտեղ տարիներ շարունակ քաղաքացիական պատերազմ է ընթացել, ռմբակոծումներ եմ տեսել, բայց այսպիսի բան չեմ տեսել, որ ողջ աշխարհում ամեն ինչ կանգ կառնի:
- Ինչ վիճակում են հայտնվել արտահանողները և ի՞նչ է նրանց սպասվում առաջիկայում:
-Արտահանողներից մեկը ես եմ, հենց հիմա իմ արտադրամասում աշխատում ենք, բայց անգամ 10 հոգու չենք հասնում, պահում ենք պարտադիր բոլոր միջոցները և պատրաստվում ենք դեպի ԱՄՆ արտահանել ապրանքներ: Խոստացել են, որ երկուշաբթի-երեքշաբթի մեզ վրացական մեքենա կմոտենա, և ապրանքը ծովով կուղարկենք Կալիֆորնիա` Գլենդեյլ քաղաք: Բայց ես չգիտեմ, եթե այդ բեռը դրեցինք այդ մեքենայի մեջ, ձևակերպեցինք, մեքենան կկարողանա՞ մտնել Վրաստան, հասնել Փոթի նավահանգիստ: Կամ` Փոթի նավահանգստին կմոտենա՞ այն նավը, որը բեռնարկղը կվերցնի ու կտանի հաջորդ նավահանգիստը: Հարցեր են, որոնց պատասխանը ոչ ոք չունի, բայց մենք մեր աշխատանքը անում ենք, մնացածը թողնում Աստծո վրա:
Մենք ասում ենք, բեռների փոխադրման վրա արգելք չկա, բայց ամեն ինչն է դանդաղել, դժվարացել: Երեկ նայում եմ․ Լարսում ահավոր վիճակ է, մեր վարորդները նստած ճամփեզրերին՝ սպասում են առանց իմանալու իրենց գլխին գալիքը: Բաց է Լարսը, խանգարող ձյուն չկա, բայց ինչ-որ դանդաղել են ամեն ինչ: Վարչապետը խոստացավ, որ Վրաստանի վարչապետի հետ կխոսի հասկանալու համար, թե ինչ կարգավորումներ կարող են մտցնել: Ես տեսնում եմ, որ մեր իշխանությունները փորձում են ջանքեր դնել և ինչ-որ հարցերի լուծումներ գտնել, բայց սա միայն մեր կառավարության գործողություններից կախված չէ, սա գլոբալ խնդիր է:
- Ձեր կանխատեսմամբ այս ամառ կհաջողվի՞ գյուղմթերք արտահանել:
- Ես ժամանակին դիվանագետ եմ աշխատել, և ունեինք մի դեսպան, որին երբ ասում էի, արի եկող շաբաթ այս բանը պլանավորենք, ասում էր` թող ապրենք մինչև վաղը: Եկեք ապրենք, անցնենք այս հատվածը, հետո նոր ամռան արտահանումների մասին մտածենք: Ամեն տարվա նման Լարսի անցակետում ունենալու ենք խցանումներ, բերքն է փչանալու: Բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք միշտ եղել են: Հիմա մեծ անհանգստություն կա ոչ միայն արտահանողների, այլև ընդհանրապես արտադրողների մոտ: Ախր խնդիրը այսօրվա մեջ չէ, խնդիրն այնն է, թե դրա հետևանքներն ինչ են լինելու: Իմ կարծիքով սա 2009թ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից շատ ավելի մեծ անկում է: Ամբողջ աշխարհում գոյություն ունեցող այս խուճապը անհետևանք չի մնալու, աշխարհի երեսին ապրող ցանկացած մահկանացու վնասներ է կրելու:
- Դրամը դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել է, 1դոլարը հատել է 500 դրամի սահմանը: Ձեր կարծիքով դրամը ավելի շա՞տ կարժեզրկվի կամ պե՞տք է ավելի արժեզրկվի:
- Մեր երկրի տնտեսության մեծ մասը սնվում է ռուբլով, և Ռուսաստանից ռուբլի ենք ստանում: Դրամի արժեզրկումը ուղիղ կապ ունի ռուբլու արժեզրկման հետ: Որքան ՌԴ-ում ռուբլին արժեզրկվի, այդքան այստեղ պետք է տեսնենք դրա արտացոլանքը:
- Բայց ազդեցությունը համարժեք չէ, ռուբլին շատ է արժեզրկվել, դրամը` քիչ:
- Մերոնք կարողանում են զսպել: Նորից ասեմ, մեր երկրի տնտեսության մեծ մասը սնվում է ռուբլով, ապրանքների մեծ մասը ՌԴ է արտահանվում, այդ երկրից Հայաստան ապրանք է ներմուծվում: Բայց անկումը կարող է նույնը չլինել:
- Բայց ռուբլու անկումը հիմնականում նավթի գների նվազմամբ է պայմանավորված:
- Այս պատմությունը սկսվեց Չինաստանից, որը նավթի սպառման շուկայում ամենամեծ դերակատարն է: Երբ այդ երկրի նավթի գնումները կրճատվեցին, աշխարհում նավթի ավելցուկ առաջացավ: ՕՊԵԿ կազմակերպությունը որոշեց կրճատել ամենօրյա արտահանման չափը, բայց ՌԴ-ն դա չընդունեց: Դրան հակառակ՝ Սաուդյան Արաբիայի նավթային մագնատն ասաց, եթե դու չես ուզում, ես ավելի շատ կարտադրեմ ու քեզ կխեղդեմ: Մեծ լճացում տեղի ունեցավ, և նավթի գները իջան: Սա ՌԴ-ի սխալ քաղաքականությունն էր: Բայց հիմա կյանքը կանգ է առել, տեսեք, մեր փոքր քաղաքում ինչքան վառելիք էր վառվում: Ասում են համաճարակի պատճառով Ֆրանսիայում օդը այնքան է մաքրվել, որ վերջին շրջանում երբեք այդպես չի եղել: Չինաստանում օդը պայծառացել է: Ինչքան ժամանակ է պետք այս ճգնաժամից դուրս գալու համար, որ աշխարհը նորից մտնի իր ընթացքի մեջ և կարողանա նավթի նախկին քանակությունները սպառել:

Каждый смертный, живущий на земле, понесет убытки: Раффи Мхчян
- Господин Мхчян, какое влияние окажет кризис, вызванный новым коронавирусом, на экспортирующие компании нашей страны?
- У нас есть всего два внешних пути: через Иран и Грузию. Иран мы очень мало используем для экспорта. Основным выходом остается наземным путем и по железной дороге через территорию Грузии в направлении пограничных пунктов Верхнего Ларса и Поти. Не все обусловлено действиями правительства, это – форс-мажор, во время которого нельзя обвинять друг друга. Мне 51 лет, я родился и вырос в Ливане, где годами шла гражданская война, я видел обстрелы, но такого не видел, чтобы во всем мире все остановилось.
- В каком состоянии оказались экспортеры и что их ждет в дальнейшем?
- Я сам являюсь одним из экспортеров, прямо сейчас мы работаем в цехе, но нас даже меньше 10 человек, мы соблюдаем все необходимые меры и собираемся экспортировать товары в США. Обещали, что в понедельник-вторник к нам подъедет грузинский автомобиль, и мы морским путем отправим товар в Калифорнию – город Глендейл.  Но я не знаю, если мы положим этот груз в этот автомобиль, оформим его, сможет ли автомобиль въехать в Грузию, доехать до порта Поти. Или подъедет ли к порту Поти то судно, которое заберет контейнер и довезет до следующего порта. Это вопросы, на которые ни у кого нет ответа, но мы делаем свою работу, в остальном уповаем на Бога.
Мы говорим, нет запрета на перевозку грузов, но все замедлилось, затруднилось. Вчера смотрю: на Ларсе ужасная ситуация, наши водители сидят на обочинах, ждут, не зная, что их ждет. Ларс открыт, снег не мешает, но все как-то замедлилось. Премьер-министр пообещал, что поговорит с премьером Грузии, чтобы понять, какое регулирование могут внести. Я вижу, что наши власти пытаются приложить усилия и найти решения каких-то вопросов, но это зависит не только от действий нашего правительства, это – глобальная проблема.
- Согласно Вашим прогнозам, удастся ли экспортировать сельскохозяйственную продукцию этим летом?
- В свое время я работал дипломатом, и у нас был посол, когда я говорил ему, давай запланируем кое-что на будущей неделе, он говорил: давай доживем до завтра. Давайте доживем, переживем этот период, только потом будем думать об экспорте. Как и каждый год у нас будут пробки на Ларсе, будет портиться урожай. Многочисленные проблемы, которые всегда были. Сейчас есть большое беспокойство не только у экспортеров, но и вообще у производителей. Ведь проблема не в том, что происходит сегодня, проблема в том, каковы будут последствия этого? По-моему, это гораздо более сильный спад по сравнению с финансово-экономическим кризисом 2009г. Эта паника, которая существует во всем мире, не останется без последствий, каждый смертный, живущий на земле, понесет убытки.
- Драм обесценился по отношению к доллару, 1 доллар пересек границу 500 драмов. Как Вы считаете, драм еще больше обесценится или должен ли больше обесцениться?
- Большая часть экономики нашей страны питается рублями, и мы получаем из России рубли. Обесценивание драма имеет прямую связь с обесцениванием рубля. Чем больше обесценится рубль в РФ, тем больше мы должны видеть здесь отражение этого.
- Но влияние несоразмерно, рубль сильно обесценился, драм – нет.
- Наши могут обесценивать. Еще раз говорю, большая часть нашей экономики питается рублем, большинство товаров экспортируется в РФ, из этой страны импортируются товары в Армению.
- Но падение рубля в основном обусловлено снижением цен на нефть.
- Эта история началась с Китая, который является самым крупным игроком на рынке потребления нефти. Когда сократились покупки нефти в этой стране, в мире возник избыток нефти. Организация ОПЕК решила сократить размер каждодневного экспорта, но РФ не приняла этого. Вопреки этому, нефтяной магнат Саудовской Аравии сказал: если ты не хочешь, я еще больше заставлю и задушу тебя. Произошел большой застой, и цены на нефть упали. Это была неправильная политика РФ. Но сейчас жизнь остановилась, смотрите, в нашем небольшом городе сколько мы жгли топлива.  Говорят, что из-за эпидемии во Франции воздух настолько очистился, что в последнее время такого никогда не было. В Китае воздух очистился. Сколько времени нужно для выхода из этого кризиса, чтобы мир вновь вошел в свою колею и мог потреблять прежнее количество нефти.