Նարեկ Սարգսյանի ծրագրով Երևանի կենտրոնում շենք է քանդվել (տեսանյութ)
2018թ. մարտի 22-ի ՀՀ կառավարության որոշմամբ` «Երևան քաղաքի 33-րդ թաղամասի նկատմամբ ճանաչվել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ»: Մի քանի օր առաջ արդեն Կառավարության շենքից ոչ շատ հեռու գտնվող շենքը քանդել են։
Քաղաքի ճարտարապետությամբ մտահոգ քաղաքացիներն ահազանգում են՝ Երևանի մասին հուշերը հողին են հավասարեցվում։
Սև տուֆե սրբատաշ քարից կառուցված, Հանրապետության նրբանցք 9-րդ տան ճակատային մասը  թվագրվում էր  19-րդ դարի վերջ - 20-րդ դարի սկիզբ։
Հաջորդը քանդելու են մի քանի մետր այն կողմ  գտնվող  շենքը,-ահազանգում  է   ճարտարապետ, ճարտարապետության պատմաբան Սերգո Տոնոյանը
«Այս նախագիծը մշակվել է տխրահռչակ Նարեկ Սարգսյանի կողմից, եթե չասենք, որ ինքն է այս ամբողջ պրոյեկտի հեղինակը։ Պատկերացրեք այստեղ քանի հեկտար տարածք է, և գոնե 2018 թվականից հետո կարելի էր հարց բարձրացնել՝ ինչո՞ւ է շարունակում այդ մարդը նախագիծը անել, ինչո՞ւ է մի հոգու տրված, մի՞թե հնարավոր չէր նոր մրցույթ անցկացնել»։
Ճարտարապետին մեկ հարց է հետաքրքրում՝ տարածքի նախագիծը  ո՞ր փուլում է, կա՞  թույլտվություն, թե՞ ոչ։
Քաղաքապետ  Հայկ Մարությանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը արձագանքում է, որ գործող քաղաքապետի  պաշտոնավարման ընթացքում որևէ քանդման որոշում կամ շինթույլտվության չի տրվել
«2014 թվականին ներկայացվել և Կառավարության հավանությանն է արժանացել մի նախագիծ, ըստ  այդ նախագծի՝ տեղի են ունեցել տարածքի իրացման աշխատանքեր։ Մարդը եկել է, տարածք է ձեռք բերել, իմանալով, որ այդտեղ պետք է կառուցի կոնկրետ ծավալի շինություն։ Կան արդեն տարածքի սեփականատերեր կամ շահառու համարվող մարդիկ»։
Կարապետյանը շեշտում է՝ նախագիծը շարունակում է ուժի մեջ մնալ նաև այսօր, չեղարկման հիմքեր չկան
«Կառուցապատողը համապատասխան պետական գերատեսչությունների հետ ունի պայմանավորվածություն, այն շենքերը կամ ճակատները, որոնք նույնիսկ հուշարձանների ցանկում ներառված չեն, այդ շենքերի նկատմամբ ևս ինչ-որ վերաբերմունք ցույց տալու, այսինքն՝ ճակատը նախագծի շրջանակներում վերականգնելու»։
Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն եւ  Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը այսօր կոչ են արել իշխանություններին  հանրությանը ներկայացնել Ֆիրդուսի թաղամասի կառուցապատման՝ այս պահին քննարկվող նախագիծը, տեղեկացնել, թե ինչ ճակատագրի են արժանանալու Ֆիրդուսի թաղամասի ժառանգության շերտերը՝ ներառյալ պահպանված աղյուսե կառույցները։
«Ա1+»-ի հետ  զրույցում Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեի անդամ  Սերգո Տոնյանը  պնդում է՝  այս շենքերը հնարավոր էր ներառել պահպանվող  հուշարձանների  շարքում։
«Խնդիր չկա, թող տարածքը արդիականացնեն, կառուցապատում անեն, բայց հնի այն տարածքը, որը, ըստ մասնագետների, արժեք է ներկայացնում, դրանց պահպանման գնով անեն փոփոխությունները»։
Այս  տարածքում բնակվողները  եւս  շարունակում են պնդել, որ արդարացի չէին օտարման որոշումները։
Անահիտ Փխրիկյանն  ասում է՝  նշված տարածքը պապիկից է ժառանգություն ստացել։ Փոխհատուցման չափից զատ  կա նաեւ հիշողության հարցը։
«Մեզ հետ բանակցությունների չեն նստում,    գալիս են, ասում են՝ տարածքը պետք ա ազատեք»։
Դիմել են դատարան, գործն ընթացքի մեջ է։
«Թող գան, մի հատ ինձ հարցնեն, կարողա ես առաջարկություն ունեմ, որովհետև իմ ապրանքնա սա, իմ սեփականությունն ա»։
Հիշեցնենք, որ  դեռեւս 2017թ-ին ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության պետական կոմիտեն մշակել է 33-րդ թաղամասի կառուցապատման ներդրումային ծրագիրը:
Տիգրան Մեծի պողոտայի և Հանրապետության, Փ. Բուզանդի ու Խանջյան փողոցների միջակայքում նոր թաղամաս է կառուցվելու՝ բնակելի, հասարակական և սպասարկման օբյեկտներով, բիզնես կենտրոններով, հյուրանոցներով, ինչպես նաև տրանսպորտային հաղորդակցության նոր ուղիներով:

По программе Нарека Саркисяна в центре Еревана было разрушено здание (видео)
22-го марта 2018г., решением правительства РА, «по отношению к 33-му кварталу города Еревана был признан исключительным приоритетным общественным интересом». Несколько дней назад здание, находящееся недалеко от здания Правительства, уже разрушены.
Граждане, озабоченные архитектурой города, бьют тревогу: воспоминания о Ереване сравняли с землей.
Фронтальная часть дома 9-го дома переулка Анрапетакан, построенного из черного обтесанного туфа, датируется концом XIX – началом XX века.
Следующими разрушат здания, находящиеся на несколько метров в сторону, бьет тревогу архитектор, историк архитектуры Серго Тоноян:
«Этот проект был разработан пресловутым Нареком Саркисяном, если не сказать, что он является автором всего проекта. Представим здесь территория в несколько гектаров, и хотя бы после 2018 года можно было поднять вопрос: почему этот человек продолжает делать проект? Почему дано одному человеку? Неужели невозможно было провести новый конкурс?»
Архитектора интересует один вопрос: на каком этапе находится проект территории,  разрешение есть или нет?
Пресс-секретарь мэра Айка Марутяна Акоп Карапетян отвечает, что во время пребывания в должности действующего мэра решения или разрешения на снос чего-либо дано не было:
«В 2014 году был представлен и удостоился одобрения Правительства проект, согласно этому проекту прошли работы по реализации территории. Человек пришел, приобрел территорию, зная, что там должен построить постройку конкретного объёма. Есть уже собственники территории или люди, считающиеся бенефициарами».
Карапетян подчеркивает: проект продолжает оставаться в силе и сегодня, нет оснований для отмены:
«У застройщика есть договоренность с соответствующими государственными ведомствами, те здания либо фасады, которые даже не включены в список памятников, продемонстрировать какое-то отношения и к этим зданиям, т. е. восстановить фасад в рамках проекта».
Комитет по охране наследия Еревана и антикоррупционный центр Транспаренси интернейшенл сегодня призвали власти представить общественности  обсуждаемый в настоящий момент проект застройки квартала Фирдуси, сообщить, какой судьбы удостоятся слои наследия квартала Фирдуси, включая сохранившиеся кирпичные строения.
В беседе с «А1+» член Комитета по охране наследия Еревана Серго Тоноян утверждает: эти здания можно было включить в число охраняемых памятников.
«Без проблем, пусть территорию модернизируют, сделают застройку, но та территория старого, которая, по мнению специалистов, представляет ценность, по части их охраны пусть произведут изменения».
Те, кто живет на этой территории, также продолжают утверждать, что решения об отчуждении несправедливы.
Анаит Пхрикян говорит: указанную территорию она получила в наследство от дедушки. Помимо размера компенсации, есть и вопрос памяти.
«Они не вступают с нами в переговоры, приходят, говорят: вы должны освободить территорию».
Обратились в суд, дело находится в процессе.
«Пусть придут, спросят меня, может у меня есть предложение, потому что это – мой товар, моя собственность».
Напомним, что еще в 2017г. Государственный градостроительный комитет при Правительстве РА разработал инвестиционную программу застройки 33-го квартала.
В районе проспекта Тиграна Меца и улиц Анрапетутян, П. Бузанда и Ханджяна будет построен новый квартал – с жилыми, общественными и сервисными объектами, с бизнес-центрами, гостиницами, а также с новыми путями транспортного сообщения.