Մոնթեի նկարների և նրա վերաբերյալ գրառումների հետևանքով էջերի արգելափակման հարցով ՀՀ ՄԻՊ-ը դիմել է «Ֆեյսբուք»-ին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի նկարների և նրա վերաբերյալ գրառումների հրապարակումից հետո «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի օգտատերերի էջերի նկատմամբ կիրառվող արգելափակումների հետ կապված ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նամակ է ուղղել «Ֆեյսբուք»-ին։
Հատուկ շեշտադրվել է, որ «Ֆեյսբուք»-ի այս քաղաքականությունը վնասում է սոցիալական մեդիայում խոսքի ազատությանը, առավել ևս այն պարագայում, երբ Մոնթեն մեր ժողովրդի համար հայրենասիրության և առաքինության, անձնուրացության օրինակ է համարվում:
Պաշտպանի աշխատակազմում ուսումնասիրվել և «Ֆեյսբուք»-ին է ներկայացվել փաստեր, որ Մոնթեի մասին խոսվում է դպրոցական ու բուհական դասագրքերում:
Կից ներկայացրել ենք ապացույցներ արգելափակված կամ սահմանափակումների ներքո գտնվող օգտահաշիվների կամ էջերի վերաբերյալ:

Омбудсмен РА обратился в Facebook в связи с блокировкой страниц после публикации фото Монте Мелконяна и записей о нём
Защитник прав человека Армении направил письмо в Facebook в связи с блокировкой страниц пользователей Facebook после публикации фотографий национального героя Армении, героя Арцаха Монте Мелконяна и постов о нем в социальной сети.
В письме особо подчеркнуто, что такая политика Facebook наносит ущерб свободе слова в социальных сетях, особенно в том случае, когда Монте считается образцом патриотизма, добродетели и самоотверженности для нашего народа.
Сотрудники аппарата омбудсмена провели расследование, собрали и отправили в Facebook факты о том, что про Монте говорится в школьных и университетских учебниках.
Сотрудники аппарата защитника прав человека также предоставили доказательства заблокированных или ограниченных учетных записей или страниц.