Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է շվեյցարիահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Շվեյցարիա կատարած այցի շրջանակներում Ցյուրիխում աշխատանքային ճաշի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել հայկական համայնքի մի շարք ներկայացուցիչների հետ:
Հանրապետության նախագահը ներկաներին մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականության հիմնական սկզբունքների ու ելակետերի, ընդհանուր իրողությունների վերաբերյալ:
Իր խոսքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է հարավկովկասյան տարածաշրջանի զարգացումներին, հարևանների հետ հարաբերություններում առկա իրադրությանը: Այս համատեքստում նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումներն ու դիրքորոշումները՝ տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հասնելու, հարևանների և գործընկերների հետ փոխվստահության մթնոլորտ ու փոխշահավետ համագործակցություն ձևավորելու հեռանկարների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անմիջական մթնոլորտում զրուցել է համայնքի ներկայացուցիչների հետ, պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին:
Հանրապետության նախագահը մանրամասներ է ներկայացրել մասնավորապես Հայաստանի տնտեսական կյանքում առկա զարգացումների, երկրի պաշտպանունակության բարձրացման ուղղությամբ իշխանությունների և կառավարության ձեռնարկած քայլերի ու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման վերաբերյալ:
Նախագահն իր խոսքում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների սոցիալական և հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության միջոցառումներին ու ծրագրերին և պատասխանելով ներկաների հարցերին նշել է հայաստանյան իշխանությունների կողմից որդեգրված այն հիմնական ուղղություններն ու սկզբունքները, որոնք դրված են տեղահանվածների հիմնախնդիրների ամբողջական լուծմանը հասնելու պատկերացումների հիմքում:

Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Швейцарии
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках своего визита в Швейцарию провел рабочий обед с рядом представителей армянской общины Цюриха.
Ваагн Хачатурян представил собравшимся основные принципы и отправные точки внутренней и внешней политики Армении, общие реалии.
Президент Хачатурян коснулся развития событий в регионе Южного Кавказа, текущей ситуации в отношениях с соседними странами. В этом контексте президент представил подходы и позиции Армении относительно перспектив достижения стабильного и прочного мира в регионе, формирования атмосферы взаимного доверия и взаимовыгодного сотрудничества с соседями и партнерами.
В ходе встречи Ваагн Хачатурян в непринужденной обстановке пообщался с представителями общины и ответил на интересующие их вопросы.
Президент республики представил и развитие экономики Армении, шаги, предпринимаемые властями и правительством в направлении повышения обороноспособности страны, реализации демократических реформ.
Он коснулся мер и программ правительства Армении в направлении решения социальных и гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Отвечая на вопросы аудитории, он отметил основные направления и принципы, принятые властями Армении, для достижения полного решения проблем вынужденных переселенцев.
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян с 15 по 18 января с рабочим визитом находится в Швейцарской Конфедерации для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе.