Ինչպե՞ս ճիշտ երաժշտության օգնությամբ սովորեցնել երեխային նկարել. բացառիկ նախագիծ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՋրաներկը կտավի վրա հայտնվում է կենդանի երաժշտության ներքո։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտները նվագում են, իսկ «Երազանք» մանուկների ակադեմիայի փոքրիկները՝ նկարում։ Սա երեխաների համար հանգստացնող ու զարգացնող նշանակություն ունի, վստահեցնում է ակադեմիայի հիմնադիրը։ Բացի այդ՝ մանկուց պետք է սովորեցնել լսել ճիշտ ու որակյալ երաժշտություն։ Երկու հաստատությունների միջև համագործակցությունը սկսվել է ամիսներ առաջ։
«Մենք երեխաների մոտ տեսնում ենք մեծ զարգացման փոփոխություն, աշխատանքի արդյունքի բարձրացում, մենք շատ գոհ ենք մեր համագործակցությունից։ Կենտրոնը իր նախաձեռնությամբ առաջինն է Հայաստանում, ցանկանում եմ, որ շատ տեղերում տարածում ունենան, և շատ կենտրոնների փոքրիկներ վայելեն այն ամենը, ինչ որ արվում է այստեղ»,- ասում է «Երազանք» մանուկների ակադեմիայի հիմնադիր Անուշ Հայրապետյանը:
«Մեր գերնպատակն է երեխաներին ներկայացնել դասական երաժշտություն՝ Կոմիտաս, Մոցարտ, ուզում ենք երեխաների մեջ միայն լավ երաժշտություն սերմանել»,- շարունակում է Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտ Անի Եղիազարյանը:
Նա համագործակցության առաջարկը սիրով է ընդունել։ Հիշում է առաջին ելույթը՝ ինչ հետաքրքրասիրությամբ էին երեխաները լսում:
«Շատ տպավորված էինք երեխաների տրամադրվածությամբ, զարմացած էինք, որ երեխաներին հաճելի ու հետաքրքիր էր, շատ ուշադիր իրենք լսում էին մեզ»,- ասաց Անի Եղիազարյանը:
Նկարչության ու երաժշտության դասն ավարտելուց հետո փոքրիկները, միմյանց հերթ չտալով, տեսախցիկի առջև իրենց նկարներն են մեկնաբանում ու պատմում, թե ինչու են հենց այդ պատկերը նկարել։
«Երբ որ ակտիվ երաժշտություն է լինում, ինչ-որ ֆանտաստիկ բաներ եմ հասկանում ու սկսում նկարել: Այլմոլորակային եմ նկարել, քանի որ ակտիվ երաժշտություն էր լսվում»,- անկեղծանում է Ալեքսը:
«Ես նկարել եմ նախշ, որովհետև երաժշտության ժամանակ մտքիս դա եկավ, գույները ընտրել եմ երաժշտությանը համապատասխան»,- նկատեց Անին:
«Թռչուններ ու արև եմ նկարել: Երբ տխուր երաժշտություն եմ լսում, դանդաղ եմ նկարում, երբ ուրախ երաժշտություն եմ լսում, շատ արագ եմ նկարում: Այսօր մի քիչ տխուր երաժշտություն էր, նորմալ նկարեցի»,- ընդգծեց Աշոտը:
«Մարդը, որը մեդիտացիա է անում և հանգստանում է, այ դա ես նկարեցի, երբ որ նվագում էին»,- ասաց Նարեկը:
Անուշ Հայրապետյանը հավելում է, որ կենտրոնում երեխաները ձանձրանալու ժամանակ չեն ունենում։ Այստեղ զբաղվում են նաև կավաթերապիայով, արթթերապիայով, իսկ շաբաթվա մեկ օրն էլ այցելում են թանգարաններ կամ մշակութային այլ օջախներ։

Как при помощи правильной музыки научить ребенка рисовать: исключительный проект (видео)
Акварель появляется на холсте под живую музыку. Музыканты Государственного симфонического оркестра Армении играют, а малыши детской академии “Мечта” – рисуют. Это оказывает на детей успокаивающее и развивающее значение, заверяет основатель академии. Кроме того, с детства нужно учить слушать правильную и качественную музыку. Сотрудничество между двумя учреждениями началось несколько месяцев назад.
«Мы видим у наших детей большое изменение развития, повышение эффективности труда, мы очень довольны нашим сотрудничеством. Центр по своей инициативе первый в Армении, хочу, чтобы это имело распространение во многих местах, и малыши многих центров наслаждались всем тем, что делается здесь», - говорит учредитель детской академии “Мечта” Ануш Айрапетян.
“Наша сверхцель  - представить детям классическую музыку: Комитас, Моцарт, хотим внедрить детям только хорошую музыку”, - продолжает музыкант Государственного симфонического оркестра Ани Егиазарян.
Она с удовольствием приняла предложение о сотрудничестве. Вспоминает первое выступление: с каким интересом слушали дети.
«Мы очень впечатлены настроем детей, удивлены, что детям было приятно и интересно, они слушали нас очень внимательно», - сказала Ани Егиазарян.
После окончания урока рисования и музыки малыши, перебивая друг друга, комментировали рисунки друг друга перед видеокамерой и рассказывали, почему они нарисовали именно это.
«Когда бывает активная музыка, я понимаю какие-то фантастические вещи и начинаю рисовать. Я нарисовал инопланетянина, поскольку слышалась активная музыка»,- разоткровенничался Алекс.
«Я нарисовала узор, потому что это пришло мне на ум во время музыки, я выбрала цвета в соответствии с музыкой»,- отметила Ани.
«Я нарисовал птиц и солнце. Когда слушаю грустную музыку, я рисую медленно, когда слушаю веселую музыку, рисую очень быстро. Сегодня была немного грустная музыка, я нормально нарисовал»,- подчеркнул Ашот.
«Когда человек медитирует и отдыхает, вот это я нарисовал, когда они играли»,- сказал Нарек.
Ануш Айрапетян добавляет, что в центре у детей нет времени, чтобы скучать. Здесь также занимаются глинотерапией, арттерапией, а один день в неделю посещают музеи или другие очаги культуры.