Չեմ կարծում, որ աշխարհն ամբողջությամբ ինտերնետ հարթակ դառնա․ չի դառնա. Էդուարդ Թոփչյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մենք շատ քիչ ենք: Երբ որ 1,5 միլիարդի մեջ, Աստված մի արասցե, կորուստ է լինում, սա իհարկե ցավալի է, բայց մենք մեկուկես-երկու միլիոն ենք, մեզ մոտ այդ կորուստը աղետ է: Թող մեր երկիրն էլ հեշտությամբ դուրս գա այս իրավիճակից, թող բոլորը լսեն վարչապետի հրահանգները, տանից դուրս չգան կամ դուրս գան միայն հեծանիվ քշեն ու գան տուն: Իսկ կորոնավիրուսից հետո մարդկանց ցանկանամ, որ նրանք ավելի շատ ապրեն ու շնչեն արվեստով, իրական արժեքներով, իսկ Ռոնալդոյի և Մեսիի գեղեցիկ գոլերը՝ մի գավաթ գարեջուր վայելելով: Կտեսնեք, որ աշխարհը շատ ավելի արժեքավոր կդառնա, իսկ մարդիկ ավելի շատ կփոխվեն դեպի մարդկայինը»:
«Ա1+»-ի հեռախոսազրույցը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի հետ:
Դիրիժորը պետք է կարողանա երաժիշտներին «վարակել» իր մեկնաբանությամբ: Դիրիժորը պետք է շատ ազնիվ լինի, անկեղծ լինի, գլխարկը պետք է հանի և նոր մտնի այդ աշխարհը:
– Պարոն Թոփչյան, ինչպիսի՞ն եք տեսնում մշակութային կյանքի հեռանկարները, երբ աշխարհը դուրս գա ինքնամեկուսացումից: Վերջերս դիրիժոր Անդրեյ Բորեյկոն իր հարցազրույցներից մեկում տեսակետ հայտնեց, որ բոլոր ոլորտներում ընթացող թվայնացումը, անխուսափելիորեն իր ազդեցությունը կունենա նաև մշակույթի վրա: Երաժիշտներն այսօր արդեն ելույթ են ունենում online հարթակներում, վիրտուալ հանդիսատեսի համար: Իսկ ի՞նչ կարող է առաջարկել դիրիժորը:
– Ոչ մի բան չի կարող անել: Ինչ վերաբերում է երաժիշտներին, սրանք ուղղակի ձայնագրությունների տակ հավաքած կադրեր են, նկարում են, կպցնում իրար: Տեխնիկական առումով նրանք միասին հիանալի նվագում են, քանի որ բոլորը գրագետ երաժիշտներ են: Սակայն երաժշտության կատարման իմաստն այն չէ, որ ճշգրիտ նոտաները նվագեն: Երբ նվագախմբի առջև կանգնած էր լուսահոգի Կլաուդիո Աբադոն, աստվածային երաժշտություն էր հնչում: Եվ այս նույն նվագախումբը երբ նրա հիշատակին կատարեց նույն ստեղծագործությունը, սա ընդամենը լավ որակի կատարում էր: Հասկանու՞մ եք իրական տարբերությունը: Սա է դիրիժորի առաքելությունը, այլ ոչ այն շուումենները, որոնք պետք է ինչ-որ «կապիկություններ» անեն, հանդիսատեսի ուշադրությունը գրավելու համար: Դիրիժորը պետք է կարողանա երաժիշտներին «վարակել» իր մեկնաբանությամբ: Դիրիժորը պետք է շատ ազնիվ լինի, անկեղծ լինի, գլխարկը պետք է հանի և նոր մտնի այդ աշխարհը: Ցավոք, այսօր ինքնակոչիկներն ավելի շատ են, ովքեր, օրինակ, կարող են «օգտագործել» Մալերի սիմֆոնիաները, որպեսզի մի քանի երաժշտությունից հեռու մարդկանց, որոնք Մալերի անունն առաջին անգամ են գուցե լսում, հեքիաթներ պատմեն, նրանք էլ ծափահարեն ու ամպագորգոռ բաներ գրեն: Այսինքն, այնքան են կարողանում մարդկանց խաբել, որ նրանք այդ հիմարությունները սկսում են ընդունել որպես իրական արժեք, իսկ մեկը, ով ավելի ազնիվ արվեստագետ է, կարող է և մնալ կադրի ետևում: Իհարկե դա ավելի հաճախ այն երկրներում է հանդիպում, որտեղ շատ բան չեն հասկանում իրական արվեստից: Օրինակ, Գերմանիայում էլ կան ինքնակոչեր, բայց դրանց կողքին կան և իրական արվեստագետներ, իրական մեծություններ: Այսօր շատ լավ օրինակ է Կիրիլ Պետրենկոն, որը բացարձակ համեստ մարդ լինելով՝ դարձավ Բեռլինի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը և շարունակում է նույնքան համեստ ղեկավարել: Ասում են, որ նա գալիս է փորձի, բացի նոտաներից ուրիշ բանի մասին չի խոսում և գնում է տուն: Մարդու այս տեսակին ես շատ եմ սիրում, ես էլ եմ փորձում այդպիսին լինել: Իհարկե, մեր երկրում, ավաղ, դիրիժորը ստիպված է զբաղվել նաև հազար ու մի տեսակ կազմակերպչական հարցերով: Երբ զբաղվում ես արվեստով, պետք է ազնիվ լինես ու չսպասես, որ դրա համար քո ճակատը պաչելու են: Իհարկե, համերգից հետո տասնյակ բաներ էլ ստացված չեն լինում և դու անընդհատ սկսում ես մտածել, թե ոնց անես, որ դրանցից գոնե երկուսը մյուս անգամ ստացվի: Ես կարծում եմ, որ արվեստագետի խնդիրը սա է:
Մեծանուն արվեստագետները շատ խստապահանջ են եղել առաջին հերթին իրենց հանդեպ, իսկ հիմա տեսնում ես ինչ-որ նորելուկ հիմարիկների, որոնք կարծում են, թե իրենց նմանն աշխարհում չկա:
Աշխարհում կան բազմաթիվ կիրթ մարդիկ, որոնք բառիս բուն իմաստով էլիտար միջոցառումերի են ուզում գնալ: Եվ քանի կա գոնե 35 տոկոս իրական երաժշտասեր, որոնք դրանով ապրում են, ինչպե՞ս կարող է offline միջոցառում չլինի:
– Հասկանալի է, որ կորոնավիրուսի վերաբերյալ ինֆորմացիայի այս հորձանուտում մարդկանց պետք են նաև դրական էմոցիաներ, և այստեղ օգնության է գալիս մշակույթը: Աշխարհի թանգարանները, համերգասրահները, թատրոններն այս օրերին անընդհատ հեռարձակում են լավագույն ներկայացումների և համերգների, ցուցադրությունների տեսագրությունները: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկն էլ լավագույն համերգային երեկոների տեսագրություններով է ներկայանում: Նման բարեգործական հեռարձակումները միգուցե և ժամանակավոր բնույթ կկրեն, սակայն նաև որոշակի օբյեկտիվ պաճառներից ելնելով, օրինակ տնտեսական, երբ մշակույթ հովանավորելը առաջնահերթ պահանջ կարող է և չլինել, արդյո՞ք, հանդիսատեսը ստիպված չի լինի «տեղափոխվել» online հարթակ: Օրինակ, եթե ցանկանում է դիտել որևէ համերգի կամ ներկայացման պրեմիերա, online դիտման թույլտվության տոմս ձեռք բերի:
– Շատ հանրահայտ նվագախմբեր արդեն ունեն իրենց online գրադարանները, որտեղ ցանկության դեպքում կարելի է նաև դիտել: Միգուցե այս հարթակը զարգացում ապրի: Սակայն մարդկային կոնտակտը բոլորովին ուրիշ բան է և վերջապես, աշխարհում կան բազմաթիվ կիրթ մարդիկ, որոնք բառիս բուն իմաստով էլիտար միջոցառումերի են ուզում գնալ: Եվ քանի կա գոնե 35 տոկոս իրական երաժշտասեր, որոնք դրանով ապրում են, ինչպե՞ս կարող է offline միջոցառում չլինի, ոչ անհնար է: Ես չեմ կարծում, որ աշխարհն ամբողջությամբ ինտերնետ հարթակ դառնա, չի դառնա: Ասում են, որ դասական երաժշտության նկատմամբ սերը պակասել է: Չի պակասել: Հասարակ տվյալներ ասեմ: Գնացեք Լոնդոն և փորձեք Քովենթ Գարդենի տոմս առնել: Ձեզ դա չի հաջողվի, քանի որ մոտակա երկու ամսվա ներկայացումների տոմսերն արդեն վաճառված կլինեն: Ես մարդկանց հարց եմ տալիս, ի՞նչ են կարծում, Էլթոն Ջոնի համերգներին է շատ մարդ գնում, թե «Տրավիատա» ներկայացմանը Քովենթ Գարդենում: Ասում են՝ իհարկե Էլթոն Ջոնի համերգին: Ասում եմ՝ սխալվում եք: Էլթոն Ջոնի համերգը տարին քանի՞ անգամ է լինում Լոնդոնում: Ենթադրենք, դա տեղի է ունենում Ուեմբլի մարզադաշտում, որը քանի՞ մարդ է տանում, ենթադրենք 60 հազար, այսինքն տարին 120 հազար: Իսկ Քովենթ Գարդենում երեք հազար տեղ է, այնտեղ օրական երեք ներկայացում կա, օրական միջինը՝ վեց հազար մարդ կա: Ամսական դա ինչքա՞ն է անում, հաշվեք: Իհարկե, դասական երաժշտություն շատ ավելի շատ մարդ է լսում: Փորձեք Էլթոն Ջոնի համերգը դնել ամիսը հինգ անգամ, մարդիկ էլ չեն գնա 60 հազար հոգով, որովհետև լսեցին, տեսան այդ նույն երգերը, շոուն տեսան և վերջացավ: Իսկ սա անմահ արվեստ է: Դուք Վիվալդիի «Տարվա եղանակները» Վենետիկում նվագեք և ամեն օր կունենաք լիքը դահլիճ: Այստեղ բացարձակ մտածելու բան չկա: Նայում ես, միայն Սանկտ-Պետերբուրգում Մարինյան թատրոնի երեք շենքում օրեկան յոթ միջոցառում կա և բոլորը լեփ-լեցուն են: Սա ինչի՞ մասին է խոսում:
Ես չեմ դադարելու այն երազանքը ունենալ, որ Հայաստանի Ազգային Ֆիլհարմոնիկը դառնա համաշխարհային նվագախումբ
– Պարոն Թոփչյան նվագախմբի համար կարևոր տարի է այս տարին՝ նվագախմբի 95-ամյակը, Բեթհովենի 250-ամյակը մեծ շուքով պետք է նշվեր, հյուրախաղեր, համերգներ հրավիրյալ անվանի դիրիժորների և մենակատարների հետ: Արդյո՞ք այս ամենը կիրականացվի, թեկուզ և ուշացումով:
– Այո, մենք այս տարի մեծ ծրագրեր ունենք: Ինչպես գիտեք, մեծ դիրիժորներին շատ դժվար է Հայաստան բերելը, որպեսզի աշխատեն մեր նվագախմբի հետ, հիմա դա մեզ կարծես թե հաջողվում է: Եթե այս իրավիճակը չլիներ, Անդրեյ Բորեյկոն, ով իմ հիանալի բարեկամն է, մարտի 16-ին Ֆիլհարմոնիկի հետ համերգ էր ունենալու: Նա մի անգամ ղեկավարեց նվագախումբը, և իր ասելով հաճույքն այնքան մեծ էր, որ որոշել էր պարբերաբար գալ Հայաստան: Չարլզ Դյութուան է ցանկություն հայտնել գալ, ասում է, որ չի եղել մեր երկրում, սակայն լսել է մեր նվագախմբի մասին, ի դեպ մեր Չինաստանի մենեջերից է լսել: Մենք լուրջ բանակցությունների մեջ էինք աշխարհահռչակ Ռիկարդո Մուտիի հետ: Բոլորին բերելու եմ Երևան: Ես չեմ դադարելու երազել, որ Հայաստանի Ազգային Ֆիլհարմոնիկը դառնա համաշխարհային նվագախումբ: Մենք մոտ ենք դրան:
Մայիսի 25-ից մինչև հունիսի 10-ը հյուրախաղեր պետք է ունենայինք Ռուսաստանում, Ամերիկայում: Վստահ եմ, որ դրանք կտեղափոխենք եկող տարի: Նպատակ ունեինք, որ Բեթհովենի գրեթե բոլոր հիմնական ստեղծագործությունները կկատարենք, հիմա կախված նրանից, թե կարանտինն ինչքան կտևի, մենք կհասցնենք, թե ոչ, երևի թե կտեղափոխենք նույնպես մյուս տարվա սկիզբ, սակայն անպայման կիրականացնենք մեր ծրագիրը:
– Այս օրերին տանն ինչո՞վ եք զբաղվում:
– Կարդում եմ, մի քիչ երաժշտություն եմ լսում, երեխայիս հետ եմ շատ շփվում: Հիմա մի քանի ծրագրեր չիրականացան, հետո կիրականանան, դրա մեջ էլ ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում: Նույնիսկ լավ ռեսթարթ էր: 18 տարեկանից հետո անընդհատ ինչ-որ խելագար վազքի մեջ էի: Դեռ վերջերս, մինչ կորոնավիրուսը, կնոջս ասում էի, որ երազում եմ գա մի օր, որ կարողանամ ամիսը մեկ համերգ տալ իմ ուզած տեղում, իմ ուզած ծրագրով և դրանից այնքան գումար վաստակեմ, որ այդ մեկ համերգով ապրեմ: Եվ իսկապես, այն մարդը չեմ, որ ուզում է ամեն օր բեմի վրա լինի: Ես սիրում եմ ցանկացած գործի համար նստել, մտածել, ամեն նոտան անգիր սովորում եմ, դրա համար այդքան պարտիտուրաներ անգիր գիտեմ:
Ասում են, հոգնեցինք տանը մնալուց… սա ես իրոք չեմ հասկանում: Աշխարհում այնքան հետաքրքիր և արժեքավոր բաներ կան, որ կարելի է իմանալ, սովորել: ժամանակն է, որ մարդկությունը դա հասկանա և ավելի համատարած դառնա բարձրարժեքը: Դա էլ դաստիարակության և մոտեցման խնդիր է: Հիմա եթե պետություններն այնքան ուժ ներդնեն, ոնց որ հիմա ներդնում են, որ մարդիկ փողոց դուրս չգան, և փորձեն մարդկանց բացատրել, թե ինչքան կարևոր է իմանալ երաժշտություն, նկարչություն և գրականություն, պատկերացրեք, դա կհաջողվի իրենց:

0F79C007-0A74-4152-9124-B755CA07AB45 (1)
«Нас очень мало. Когда, не дай Бог, происходят потери среди 1,5 миллиарда, это, конечно, больно, но нас полтора миллиона, у нас эта потеря – катастрофа. Пусть наша страна с легкостью выйдет из этой ситуации, пусть все прислушаются к указам премьера, не выходят из дома или выходят только для того, чтобы покататься на велосипеде, и возвращаются домой. А после коронавируса желаю людям, чтобы они больше жили и дышали искусство, настоящими ценностями, наслаждаясь прекрасными голами Рональдо и Месси под бокал пива. Вы увидите, что мир станет более ценным, а люди – более человечными».
Беседа «А1+» с художественным руководителем и главным дирижером Национального филармонического оркестра Армении Эдуардом Топчяном.
Дирижер должен суметь «заразить» музыкантов своей интерпретацией. Дирижер должен быть очень честным, быть искренним, должен снять шляпу и только потом входить в этот мир.
– Господин Топчян, каковыми вы видите перспективы культурной жизни, когда мир выйдет из самоизоляции. Недавно дирижер Андрей Борейко в одном из своих интервью выразил точку зрения, что оцифровка, которая проходит во всех сферах, неизбежно окажет свое влияние и на культуру. Музыканты сегодня уже выступают на online платформах, для виртуального зрителя. А что может предложить дирижер?
– Ничего не может сделать. Что касается музыкантов, это – просто кадры, собранные под записи, снимают, склеивают. В техническом плане они вместе великолепно играют, так как все они – грамотные музыканты. Однако смысл исполнения музыки не в том, чтобы правильно играть ноты. Когда перед оркестром стоял светлой памяти Клаудио Аббадо, звучала божественная музыка. И когда тот же оркестр исполнил то же произведение его памяти, это было всего лишь качественное исполнение. Понимаете реальную разницу? В этом миссия дирижера, а не те шоумены, которые должны «обезьянничать», чтобы привлечь внимание зрителя. Дирижер должен суметь «заразить» музыкантов своей интерпретацией. Дирижер должен быть очень честным, быть искренним, должен снять шляпу и только потом входить в этот мир. К сожалению, сегодня больше самозванцев, которые, к примеру, могут «использовать» симфонии Малера для того, чтобы рассказать сказки далеким от музыки людям, которые возможно впервые слышат имя Малера, и они аплодировали и писали громкие слова. То есть, им так удается обманывать людей, что те начинают принимать глупости за реальные ценности, а более честный деятель искусств может остаться за кадром. Конечно, это чаще встречается в тех странах, где мало что понимают в настоящем искусстве. К примеру, и в Германии есть самозванцы, но наряду с ними есть и настоящие деятели искусства, настоящие величины. Сегодня хорошим примером является Кирилл Петренко, который, будучи абсолютно скромным человеком, стал главным дирижером Берлинского Филармонического оркестра и продолжает так же скромно руководить. Говорят, что он приходит на репетицию, но не говорит ни о чем другом кроме нот, и идет домой. Я очень люблю этот тип людей, и сам пытаюсь быть таким. Конечно, в нашей стране, к сожалению, дирижер вынужден также заниматься многочисленными организационными вопросами. Когда занимаешься искусством, ты должен быть честен и не ждать, что за это тебя поцелуют в лоб. Конечно, после концерта десятки вещей бывают не получены, и ты постоянно начинаешь думать, как сделать, чтобы хотя бы двое из них в следующий раз получились. Думаю, что задача деятеля искусства заключается в этом.
Великие деятели искусств были очень требовательны в первую очередь по отношению к себе, а сейчас видишь каких-то новоявленных дурачков, которые думают, что в мире нет таких, как они.
В мире есть множество образованных людей, которые в прямом смысле слова хотят посещать элитарные мероприятия. И поскольку есть хотя бы 35 процентов настоящих меломанов, которые живут этим, как может не быть offline мероприятий?
– Понятно, что в этом водовороте информации о коронавирусе людям нужны и положительные эмоции, и здесь приходит на помощь культура. Мировые музеи, концертные залы, театры в эти дни постоянно транслируют видеозаписи лучших представлений и концертов, выставок. Национальный филармонический оркестр Армении предстает с видеозаписями своих лучших концертных вечеров. Подобные благотворительные трансляции возможно будут носить временный характер, однако также исходя из некоторых объективных причин, к примеру, экономических, когда спонсирование культуры может и не быть первоочередным, не будет ли зритель вынужден «переместиться» на онлайн-платформы. К примеру, если хочет посмотреть премьеру какого-либо концерта или представления, приобретет билет на разрешение online просмотра.
– У многих известных оркестров уже есть свои online библиотеки, где при желании можно и смотреть. Возможно, эта платформа будет развиваться. Однако человеческий контакт – это совсем другое, и, наконец, в мире есть множество образованных людей, которые в прямом смысле слова хотят посещать элитарные мероприятия. И поскольку есть хотя бы 35 процентов настоящих меломанов, которые живут этим, как может не быть offline мероприятий? Нет, невозможно. Я не думаю, что мир полностью превратится в онлайн-платформу, не превратится. Говорят, что стали меньше любить классическую музыку. Нет, не меньше. Скажу простые данные. Поезжайте в Лондон и попытайтесь купить билеты в Ковент Гарден. Вам это не удастся, поскольку билеты на представления на ближайшие два месяца будут распроданы. И я спрашиваю людей, что они думают, куда ходят больше людей, на концерт Элтона Джона или на представление «Травиата» в Ковент Гардене? Говорят: конечно, на концерт Элтона Джона. Я им говорю: ошибаетесь. Сколько раз в год в Лондоне проходит концерт Элтона Джона? Предположим, он проходит на стадионе Уэмбли, который вмещает сколько человек? Предположим, 60 тысяч, т. е. 120 тысяч в год. А в Ковент Гардене три тысячи мест, там три представления в день, в среднем – шесть тысяч человек в день. Сколько это получается в месяц? Посчитайте. Конечно, классическую музыку слушают больше человек. Попробуйте поставить концерт Элтона Джона пять раз в месяц, больше не придут 60 тысяч человек, потому что они услышали, увидели одни и те же песни, увидели шоу и все. А это – бессмертное искусство. Исполняйте «Времена года» Вивальди в Венеции, и каждый день у вас будет полный зал. Здесь абсолютно не о чем думать. Смотришь, только в Санкт-Петербурге в трех зданиях Мариинского театра в день проходит одно представление, и все переполнены. О чем это говорит?
Я не перестану мечтать о том, что Национальный Филармонический оркестр Армении станет мировым оркестром.
– Господин Топчян, этот год был важным годом для оркестра: 95-летие оркестра, 250-летие Бетховена должны были отпраздновать с большим размахом, гастроли, концерты с именитыми приглашенными дирижерами и солистами. Осуществится ли все это, пусть и с опозданием?
– Да, у нас в этом году большие программы. Как вам известно, в Армению очень трудно привезти великих дирижеров, чтобы они работали с нашим оркестром, сейчас нам это похоже удается. Если б не эта ситуация, Андрей Борейко, мой замечательный друг, должен был дать концерт с Филармоническим 16-го марта. Он однажды возглавлял оркестр, и по его словам, удовольствие было столь велико, что он решил регулярно приезжать в Армению. Чарльз Дютуа выразил желание приехать, говорит, что он не был в нашей стране, однако слышал о нашем оркестре, кстати, он слышал от нашего китайского менеджера. Мы вели серьезные переговоры с всемирно известным Рикардо Мути. Я всех их привезу в Ереван. Я не перестану мечтать о том, то Национальный филармонический оркестр Армении станет всемирно известным оркестром. Мы близки к этому.
С 25-го мая по 10-е июня у нас должны были быть гастроли в России, Америке. Уверен, что мы перенесем их на следующий год. Нашей целью было исполнить почти все основные произведения Бетховена, сейчас зависит от того, сколько продлится карантин, успеем мы или нет, наверное, также перенесем на начало следующего года, однако обязательно осуществим нашу программу.
– Чем вы занимаетесь дома в эти дни?
– Читаю, немного слушаю музыку, много общаюсь с ребенком. Сейчас не осуществились несколько программ, потом осуществятся, я не вижу в этом никакой проблемы. Даже это был хороший рестарт. С 18-летнего возраста я постоянно был в какой-то бешеной беготне. Еще недавно, до коронавируса, я говорил жене, что мечтаю, чтобы настал тот день, когда я смогу давать концерт раз в месяц – где хочу и с какой хочу программой, и получать от этого столько денег, чтобы жить на этот один концерт. И действительно, я не тот человек, который  хочет каждый день быть на сцене. Я люблю перед каждым делом сесть, подумать, разучиваю наизусть каждую ноту, поэтому я знаю наизусть столько партитур.
Говорят, мы устали сидеть дома… я этого действительно не понимаю. В мире есть столько интересного и ценного, что можно узнать, изучить. Настало время, чтобы люди поняли это, и высококачественное стало более распространенным. Это  тоже вопрос воспитания и подхода. Сейчас если государства вложат столько сил, сколько вкладывают сейчас, чтобы люди не выходили на улицу, и попытаются объяснить людям, насколько важно знать музыку, изобразительное искусство, литературу, представьте, им это удастся.